Kraków z innej perspektywy – Kopce

Kiedy odwiedzasz Kraków zejdź z utartych turystycznych szlaków. Koniecznie zostaw za sobą Sukiennice i Kościół Mariacki. Aby zobaczyć miasto jakiego nie znasz, wdrap się na jeden z krakowskich kopców.

Powstawały w różnym czasie, i każde z czterech istniejących do dziś wzniesień, ma zupełnie inną historię. Najmniej znany i jednocześnie najniższy z nich – Kopiec Wandy – mieści się na Nowej Hucie i ma być dowodem na prawdziwość podania o Wandzie co Niemca nie chciała. Bezpośrednio związany z nim jest Kopiec Kraka, legendarnego założyciela miasta. Łączy się je z celtyckim kultem słońca, co więcej naukowcy domyślają się, że oba mogły pełnić funkcję kalendarza lub obserwatorium astronomicznego

Kolejne dwa kopce maja już bardziej współczesna historie. Najbardziej znanym z nich jest z pewnością ten usypany na cześć Tadeusza Kościuszki. Wzięcie udziału w jego budowie było niemal patriotycznym obowiązkiem. Zawierając w sobie ziemię z pól bitewnych Powstania Kościuszkowskiego miał stać się dowodem na niezłomność narodu polskiego.

Najmłodszy i jednocześnie najwyższy spośród krakowskich kopców upamiętnia Józefa Piłsudskiego, znajdujący się w Lasku Wolskim. Także on, zawierając w sobie ziemię z pobojowisk II wojny światowej, ma przypominać walkę Polaków o niepodległość. Pomimo, iż władze komunistyczne usilnie chciały usunąć go z pejzażu miasta, to wspólny wysiłek krakowian uratowano kopiec od zniszczenia. Dzięki temu w dalszym ciągu z jego szczytu możemy podziwiać piękną panoramę miasta.