Krakowski Barbakan

Biorąc pod uwagę jego wielkość, piękno oraz przeznaczenie, żaden inny budynek tego typu nie może się z nim równać. Tym bardziej, że Krakowski Barbakan jest jednym z trzech zachowanych do dziś budowli tego typu w Europie.

 Krakowski Barbakan , potocznie zwany też Rondlem, jest najbardziej wysuniętą na północ częścią fortyfikacji miejskich. Ta gotycka budowla wybudowana została, aby dodatkowo wzmocnić Bramę Floriańską przed najazdem Turków. Barbakan wzniesiony w latach 1498-1499, w całości sfinansowany został przez króla Jana Olbrachta. Do budowy wykorzystane zostały wszelkie ozdoby ówczesnej sztuki fortyfikacyjnej, nie tylko te europejskie. Dowodzi się, że projektanci sięgali po wzorce aż z krajów arabskich.

Rondel połączony był z bramą Floriańską tzw. szyją – budową mostową zbudowaną z dwóch murów. Służyć to miało celom obronnym – mury szyi posiadały otwory strzelnicze. Znajdywał się tam również Obraz Matki Boskiej, który po wyburzeniu szyi został przeniesiony do Bramy Floriańskiej i tam możemy podziwiać go do dziś.  Na siedmiu spiczastych wieżyczkach wyznaczone były specjalne miejsca dla snajperów. Prócz tego na trzech kondygnacjach powstało aż 130 miejsc służących do ostrzeliwania wroga. Z Barbakanu wychodziły dwie bramy – jedna wiodąca na Kleparz i druga do Bramy Floriańskiej. Środek Krakowskiego Rondla do dziś ozdabia duży urokliwy dziedziniec.

Obecnie zabytek jest oddziałem Muzeum Historycznego Krakowa oraz prawdziwą gratką dla turystów.