Turyści w Krakowie – kto najchętniej odwiedza stolicę Małopolski?

Kraków to miasto z tradycjami i bogatą kulturą. Jego niewątpliwe piękno i urok od lat przyciąga tłumy turystów z całego świata, wzbogacając tym samym te malownicze miasto.

Na krakowskim rynku oraz Wawelu stale widać liczne wycieczki zagraniczne

z różnych zakątków globu. Najbardziej znanymi turystami wśród Krakusów są Brytyjczycy. Znani są z weekendowych przyjazdów do stolicy Małopolski w ramach tzw. „wieczoru kawalerskiego”. Oczywiście przyjeżdżają nie tylko w tym celu. Jest również duża grupa angielskich turystów pragnących poznać kulturę i historię tego wiekowego miasta. Poza gośćmi z Wielkiej Brytanii, do Krakowa przyjeżdżają również często nasi sąsiedzi Niemcy oraz Francuzi, Włosi i Hiszpanie. Oprócz europejskich turystów, na ulicach Krakowa można często spotkać Amerykanów i Izraelczyków. Według badań Małopolskiej Organizacji Turystycznej przeprowadzonych dla Urzędu Miasta Krakowa, z zagranicznych turystów najrzadziej Gród Kraka odwiedzają Słowacy. Z tego też powodu powstał w ostatnim czasie niejeden duży hotel w Krakowie.

Również polscy turyści tłumnie odwiedzają Kraków. Jak wynika z badań, poza mieszkańcami Małopolski, do drugiej największej grupy najczęściej odwiedzającej to miasto, są Ślązacy. Odnotowuje się również coraz większą liczbę turystów z Podkarpacia, Dolnego Śląska i woj. Świętokrzyskiego.

Turyści, pytani o główne powody przyjazdu do miasta Krakowa, najczęściej wymieniają: zwiedzanie zabytków i odpoczynek w pięknym mieście. Dodatkowo turystów zachęca bogata oferta rozrywkowa (puby, kluby, dyskoteki). Odnotowano również: cel religijny, odwiedziny rodziny i znajomych oraz sprawy służbowe.